اسکلروتراپی واریس چیست (روش علمی درمان، عوارض و مزایا و نتایج)

نحوه انجام و هزینه اسکلروتراپی فوم اسکلروتراپی

اسکلروتراپی واریس چیست؟

اسکلروتراپی واریس یک روش درمانی است که برای درمان واریس‌ها یا وریدهای پوستی بزرگ به کار می‌رود. در این روش، یک ماده شیمیایی به نام اسکلروزانت به وریدهای واریسی تزریق می‌شود. این ماده باعث التهاب و تنش در دیواره ورید می‌شود و ورید تحت تاثیر آن می‌سرد و به‌طور طبیعی متراکم می‌شود.

هنگامی که ورید به‌طور کامل متراکم می‌شود، خون نمی‌تواند از آن عبور کند و در نهایت ورید بسته می‌شود و محو می‌شود. در ادامه، بدن به‌طور طبیعی این ورید بسته شده را جذب کرده و به جای آن بافت سالمی می‌سازد.

اسکلروتراپی معمولاً برای وریدهای پوستی کوچک و متوسط و در صورتی که واریس‌ها عمده و عمیق نباشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش معمولاً در مطب پزشک یا مرکز زیبایی انجام می‌شود و به طور عمومی نیاز به بیهوشی یا بستری شدن ندارد.

اسکلروتراپی واریس یک روش کم تهاجمی است که رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی را درمان می‌کند. این روش شامل تزریق دارویی، به نام داروی اسکلروزکننده، به وریدهای آسیب دیده است.

اسکلروتراپی علاوه بر کاهش علائم ظاهری وریدهای واریسی یا عنکبوتی می‌تواند درد یا عوارض جانبی ناشی از واریس را نیز کاهش دهد. واریس می‌تواند باعث خارش، درد، گرفتگی و تغییر رنگ شود. رگ‌های عنکبوتی کوچک تر هستند و شدت کمتری نسبت به رگ‌های واریسی دارند.

وریدهای واریسی در زنان بیشتر از مردان شایع است، اگرچه هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود. تخمین زده می‌شود بیش از ۲۰ درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر واریس قرار می‌گیرند.

علت انجام اسکلروتراپی

هدف اصلی اسکلروتراپی کمک به افراد مبتلا به وریدهای عنکبوتی یا واریسی برای کاهش علائم مرتبط با واریس پا و همچنین بهبود ظاهر نواحی آسیب دیده است. به ندرت، پزشکان ممکن است از اسکلروتراپی برای درمان همورویید استفاده کنند. انتخاب درمان مناسب به تشخیص جراح عروق و علائم واریس در شما بستگی دارد. ممکن است بیماران اسکلروتراپی را ترجیح دهند زیرا این روش کم‌تهاجمی است. اسکلروتراپی می‌تواند به طور قابل توجهی به بهبود علائم واریس و ظاهر رگ ها کمک کند که نیازی به مداخله جراحی بیشتری نداشته باشد.

مناطقی که اسکلروتراپی می‌تواند درمان کند متداول‌ ترین ناحیه ایجاد رگ‌های واریسی روی پاها می‌باشد. سیاهرگ‌های آسیب‌دیده ممکن است برجسته شوند، تغییر رنگ دهند یا متورم شوند و برخی ممکن است عمیق تر در زیر پوست باشند و باعث ناراحتی و درد شوند. رگ‌های عنکبوتی از نظر اندازه کوچک تر هستند، نزدیک به سطح پوست قرار دارند و می‌توانند قرمز، بنفش یا آبی به نظر برسند. اسکلروتراپی برای درمان بواسیر معمولاً زمانی استفاده می‌شود که هموروئید کوچک تر و داخلی تر باشد و همچنین می‌توان زمانی که بواسیر خونریزی می‌کند یا زمانی که نمی‌توان از عمل جراحی مانند هموروئیدکتومی به دلیل سایر عوارض وجود دارد بهره برد، استفاده شود. بسته به اندازه وریدهای آسیب دیده، اسکلروتراپی را می‌توان برای درمان واریس و وریدهای عنکبوتی در نواحی زیر استفاده کرد:

 • ران
 • ساق‌ پا
 • مچ پا
 • صورت (اغلب طرفین بینی)
 • مقعد(هموروئید)

اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی برای چه کسانی مناسب هست؟

اکثر افراد مبتلا به وریدهای واریسی یا عنکبوتی می‌توانند کاندیدای اسکلروتراپی باشند اگر چه این روش اغلب در افراد بین ۳۰ تا ۶۰سال و با تشخیص جراح عروق انجام می‌شود. دلیل این است که این شرایط با افزایش سن دیده می‌شود و در مردانی که بدن آنها بیشتر با مو پوشیده شده است کمتر دیده می‌شود.

افرادی که در بستر هستند، خانم‌هایی که دردوران شیردهی یا بارداری هستند یا در ۳ماه گذشته زایمان کرده اند، کاندیدای اسکلروتراپی نیستند و انجام آن توصیه ‌نمی‌شود. برای دانستن اینکه آیا واجد شرایط انجام این روش هستید، باید توسط فوق تخصص عروق معاینه شوید، که می‌تواند تعیین کند که آیا این روش برای شما مفید است یا خیر.

نحوه انجام اسکلروتراپی واریس

بسته به شدت بیماری، درمان اسکلروتراپی برای مشکلات واریس می‌تواند حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد. اگر روی پاهای خود تحت درمان قرار می‌گیرید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که به پشت دراز بکشید و پاهای خود را بالا نگه دارید.

بسته به اینکه ورید آسیب دیده چقدر در زیر پوست شما قرار دارد ممکن است پزشک از سونوگرافی داپلر به عنوان بخشی از این روش استفاده کند. این روش با تمیز کردن پوست اطراف سیاهرگ های مورد نظر توسط متخصص واریس شروع می‌شود. با یک سوزن ظریف، متخصص واریس به واریس آسیب دیده یک عامل اسکلروز کننده تزریق می‌کند.

محلول مایع یا فوم باعث بسته شدن دیواره ورید تزریق می‌شود، بنابراین خون به وریدهای سالم هدایت می‌شود. با گذشت زمان، بدن شما ورید آسیب دیده را جذب می‌کند و باعث می‌شود کمتر قابل مشاهده و ناراحت کننده باشد. بر اساس اندازه ورید یا وریدهای در حال درمان، ممکن است به یک تا چند جلسه درمان نیاز داشته باشید که تشخیص این مورد با جراح عروق می‌باشد.

مراقبت های قبل از انجام اسکلروتراپی واریس

ابتدا با یک متخصص واریس (جراح عروق) مشورت خواهید کرد. متخصصان به شما کمک می‌کنند تا مشخص شود آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. در مرحله بعد، ممکن است به شما توصیه شود که کارهای زیر را انجام دهید:

 • از مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن و آسپرین برای کاهش خطر خونریزی خودداری کنید. این داروها می‌توانند بر روند لخته شدن خون شما تاثیر بگذارند.
 • قبل از اسکلروتراپی از استفاده از لوسیون یا اصلاح پاها برای کاهش سوزش خودداری کنید.
 • جوراب واریس تهیه کنید. ممکن است لازم باشد چند روز بعد از عمل جوراب واریس بپوشید.
 • در مورد سایر مشکلات پزشکی که قبل از انجام عمل دارید، به پزشک متخصص اطلاع دهید.

نحوه انجام و هزینه اسکلروتراپی فوم اسکلروتراپی

عوارض اسکلروتراپی

در طول اسکلروتراپی ممکن است گرفتگی یا سوزش جزئی در ورید تزریق شده را تجربه کنید. این روش همچنین می تواند دردناک باشد به خصوص اگر عامل اسکلروزکننده به بافت های اطراف نشت کند. عوارض جانبی رایج اسکلروتراپی عبارتند از:

 • کبودی
 • سوزش
 • ورم
 • تغییر رنگ پوست
 • درد و ناراحتی
 • نواحی قرمز برجسته ای که در اطراف محل های تزریق ظاهر می‌شوند

همه این عوارض جانبی باید طی چند روز از بین بروند. خطوط یا لکه های قهوه ای نیز می‌توانند در نزدیکی ناحیه درمان ایجاد شوند. این عارضه ها معمولا در عرض ۳ تا ۶ماه از بین می‌روند اما در برخی موارد این عارضه جانبی طولانی تر و حتی ممکن است دائمی شود.

عوارض جانبی جدی تر عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به عامل اسکلروز کننده
 • زخم پوست در اطراف محل تزریق
 • لخته شدن خون در وریدهای درمان شده
 • ناراحتی در اطراف محل تزریق، ناشی از التهاب و عفونت در پوست

نوبت ویزیت با متخصص واریس پس از درمان اسکلروتراپی به شما در مدیریت عوارض احتمالی کمک می‌کند.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا

مراقبت های بعد از انجام اسکلروتراپی

می‌توانید بلافاصله به فعالیت های روزمره خود بازگردید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که کارهای زیر را انجام دهید:

 • در طول روز از جوراب های فشاری یا جوراب های واریس استفاده کنید، به جز زمانی که دوش می‌گیرید یا می‌خوابید.
 • برای درمان هر گونه درد یا ناراحتی از داروهای مسکن مبتنی بر استامینوفن استفاده کنید.
 • از مصرف آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • در ۲ روز اول پس از درمان از نور خورشید، حمام داغ، سونا، استخر و ساحل اجتناب کنید.
 • برای کاهش احتمال لخته شدن خون فعال باشید. با این حال، شما باید برای چند روز از ورزش های هوازی مانند دویدن و وزنه برداری اجتناب کنید.
 • در برخی موارد، ممکن است به شما توصیه شود که برای چند روز پرواز نداشته باشید.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا

وریدهای واریسی کوچک‌تر و وریدهای عنکبوتی بهترین پاسخ را به اسکلروتراپی می‌دهند. ممکن است بتوانید ظرف چند هفته پس از درمان بهبودی را مشاهده کنید.

برای وریدهای واریسی بزرگتر، بهبود کامل می‌تواند تا ۴ ماه طول بکشد. ممکن است برای از بین بردن کامل رگ های واریسی یا عنکبوتی به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشید. هزینه اسکلروتراپی واریس بستگی به شدت و وسعت رگ های واریسی دارد. داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد اثر بخشی اسکلروتراپی مهم است. اسکلروتراپی تضمین نمی‌کند که بعد از عمل تمام واریس ها برطرف شوند و در صورتی که نیاز باشد برخی از ورید‌ها توسط لیزر واریس درمان می‌شوند.

درمان واریس پا با تزریق اسکلروتراپی

سوالات رایج در خصوص اسکلروتراپی واریس به همراه پاسخ‌ها:

۱. سوال: اسکلروتراپی چیست و چگونه برای درمان واریس استفاده می‌شود؟ پاسخ: اسکلروتراپی یک روش درمانی است که در آن یک ماده شیمیایی به نام اسکلروزانت به وریدهای واریسی تزریق می‌شود. این ماده باعث التهاب و تنش در دیواره ورید می‌شود، و در نتیجه، ورید متراکم می‌شود و جذب می‌شود. این روش برای وریدهای پوستی کوچک و متوسط مناسب است.

۲. سوال: آیا اسکلروتراپی دردناک است؟ پاسخ: درمان اسکلروتراپی معمولاً نیاز به بیهوشی ندارد و به طور کلی دردناک نیست. بیشتر افراد احساس کمی سوزش یا تنش می‌کنند که به طور عمومی کمی تحمل می‌شود.

۳. سوال: چه مدت طول می‌کشد تا نتایج اسکلروتراپی مشهود شود؟ پاسخ: نتایج اسکلروتراپی معمولاً در مدت چند هفته تا چند ماه پس از جلسات درمانی قابل مشاهده هستند. اما در برخی موارد، نیاز به چند جلسه درمانی متوالی دارد تا نتایج قابل ملاحظه باشند.

۴. سوال: آیا پس از اسکلروتراپی نیاز به استراحت طولانی داریم؟ پاسخ: بیشتر افراد بلافاصله پس از جلسات اسکلروتراپی به فعالیت‌های روزمره خود باز می‌گردند. اما پزشک ممکن است توصیه‌های خاصی برای مراقبت‌های پس از درمان دهد که باید رعایت شود.

۵. سوال: آیا این روش درمانی دارای عوارض جانبی است؟ پاسخ: در عموم، اسکلروتراپی ایمن است، اما ممکن است بعضی از افراد پس از درمان عوارضی مانند قرمزی، تورم یا خارش در ناحیه درمانی تجربه کنند. این عوارض معمولاً موقتی و بی‌خطر هستند و به طور طبیعی بهبود می‌یابند.

 

5/5 - (35 امتیاز)