کلینیک ایرانیان

خانه واریس بارداری

واریس بارداری

واریس بارداری به دلیل جریان ضعیف خون ایجاد می‌شود. خون در رگ‌ها جمع می‌شود و برآمدگی‌هایی در زیر سطح پوست شما ایجاد می‌کند.
شایع ترین نواحی پاها، اندام تناسلی و راست روده (بواسیر) هستند. آنها ممکن است باعث درد و ناراحتی شوند، اما معمولاً پس از زایمان از بین می‌روند.

واریس بارداری چیست؟

واژه واریس از کلمه لاتین “varix” گرفته شده است که به معنای پیچ خورده است. رگ های واریسی مانند طناب های پیچ در پیچ و توده ای زیر پوست شما به نظر می‌رسند. آنها در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه سوم نسبتا شایع هستند.
شایع ترین محل برای واریس در دوران بارداری، پاها، مچ پا و ناحیه تناسلی خارجی است. بواسیر، که سیاهرگ های واریسی هستند که در رکتوم یا اطراف مقعد ایجاد می‌شوند، در دوران بارداری نیز شایع هستند. رگ های عنکبوتی می‌توانند همراه با رگ های واریسی ایجاد شوند. این رگ‌ها خطوط آبی یا قرمز ظریفی هستند که می‌توانید از روی پوست خود ببینید اما برجسته نیستند.

واریس بارداری

واریس چگونه ایجاد می‌شود؟

سیاهرگ ها بخشی از سیستم گردش خون شما هستند و خون را از بدن به قلب می‌برند. دریچه‌های داخل رگ‌های شما به حفظ جریان خون در جهت درست کمک می‌کند. اگر دیواره‌ها و دریچه‌های سیاهرگ‌های شما ضعیف شوند، خون می‌تواند رفلاکس ایجاد کند و حوضچه‌هایی در رگ‌های شما تشکیل دهد. این نواحی می‌توانند متورم شوند و برجسته‌تر از سطح پوست دیده شوند.

علائم واریس بارداری چیست؟

در بعضی موارد ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنید. ممکن است علائمی تجربه کنید که هنگام نشستن یا ایستادن طولانی مدت بدتر می‌شوند. علائم عبارتند از:
 • احساس سنگینی در پاهای شما
 • خارش اطراف رگ‌ها
 • گرفتگی عضلات پا
 • درد یا ضربان در ساق پا
 • تورم (ادم) در پاها و مچ پا
 • هموروئید
هموروئید می‌تواند باعث درد و خارش شود. زور زدن در حین اجابت مزاج و پاک کردن می‌تواند باعث خونریزی آنها شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه خون قرمز روشن روی دستمال توالت شوید.

علت واریس در بارداری چیست؟

در دوران بارداری، تغییرات هورمونی و وزن کودک در حال رشد شما را مستعد ابتلا به واریس می‌کند. این مشکل ناشی از موارد ذیل می‌باشد:
 • سطوح بالاتر هورمون پروژسترون که دیواره رگ‌های خونی را شل می‌کند و عملکرد دریچه را کاهش می‌دهد.
 • افزایش حجم خون در بدن
 • فشاری که کودک روی رگ‌های خونی لگن وارد می‌کند که می تواند جریان خون را در ناحیه لگن و پاها تغییر دهد.
همه این نیروها باعث می‌شود حرکت خون از پاها به قلب شما به سختی انجام شود. یبوست نیز در بارداری شایع است و می‌تواند باعث هموروئید شود.

عوامل خطر برای واریس بارداری چیست؟

عوامل دیگری ممکن است خطر ابتلا به واریس را در دوران بارداری افزایش دهند. این موارد شامل:
 • رژیم غذایی: سدیم زیاد یا کمبود فیبر یا آب می‌تواند باعث حفظ آب در بدن شود و خطر ابتلا به واریس و هموروئید را افزایش دهد.
 • ژنتیک: اگر مادر یا مادربزرگ شما نیز به واریس مبتلا شده باشند، در دوران بارداری احتمال ابتلا به واریس بیشتر است.
 • وزن: رگ های واریسی در صورت داشتن وزن بالا شایع تر است.

 

علائم واریس بارداری چیست؟

واریس بارداری چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک بسته به علائم شما پاها، اندام تناسلی و ناحیه رکتوم را معاینه می‌کند.
اگر علائم شما شدید باشد، پزشک ممکن است سونوگرافی داپلر را برای اندازه گیری جریان خون در وریدهای سطح و عمقی توصیه کند. وریدهای واریسی می‌تواند با افزایش خطر لخته شدن خون در ورید عمقی (ترومبوز ورید عمقی) همراه باشد. این وضعیت می‌تواند منجر به عوارض جدی از جمله آمبولی ریه شود و نیاز به ویزیت توسط متخصص واریس(جراح عروق) دارد.

واریس در بارداری چگونه درمان می‌شود؟

از آنجایی که وریدهای واریسی معمولاً بی ضرر هستند و پس از زایمان بهتر می‌شوند، جراحان عروق معمولاً آنها را مدیریت می‌کنند. با این حال، می‌توانید اقداماتی را انجام دهید که می‌تواند به کاهش علائم یا جلوگیری از بدتر شدن آنها کمک کند:
 • از ایستادن یا نشستن طولانی مدت در یک مکان خودداری کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید (حتما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید ورزش در دوران بارداری برای شما بی خطر است).
 • مقدار سدیم را در رژیم غذایی خود محدود کنید، چون می‌تواند باعث ورم شود.
 • هر از چند گاهی پاهای خود را بالا بیاورید تا خون به قلب شما برگردد.
 • به پهلوی چپ بخوابید تا بر ورید اجوف تحتانی فشار وارد نشود (سیاهرگ بزرگی است که خون را از پاهای شما به قلب می‌رساند.)
 • برای جلوگیری از تجمع خون در پاهایتان جوراب واریس بپوشید. به این جوراب‌ها، جوراب‌های فشاری نیز می‌گویند.
اگر وریدهای واریسی شما پس از زایمان خود به خود از بین نرفت، می‌توانید با متخصص واریس در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. این گزینه‌ها می‌تواند شامل اسکلروتراپی، لیزر واریس و جراحی واریس باشد.

جلوگیری از واریس در دوران بارداری

اگر باردار هستید، می‌توانید با بهبود گردش خون از واریس جلوگیری کنید. مثلا: برای جلوگیری از فشار طولانی مدت وضعیت خود را تغییر دهید. پاهای خود را روی هم نگذارید. پاهای خود را چند بار در روز بالا بگذارید. به پهلوی چپ بخوابید. جوراب های واریس یا جوراب‌های فشاری بپوشید.

آیا واریس بعد از بارداری از بین می‌رود؟

بله، معمولاً موقتی هستند و پس از تولد نوزاد شما کوچک می‌شوند. با این حال، اگر چند فرزند دارید، ممکن است با هر بارداری بدتر شوند یا احتمال ناپدید شدن آنها کمتر باشد.

چه زمانی باید به پزشک متخصص واریس مراجعه شود؟

نشانه هایی که باید با پزشک خود تماس بگیرید عبارتند از:
 • خونریزی از ورید
 • زخم باز روی پوست نزدیک ورید واریسی
 • درد، تورم و قرمزی در پای شما که می‌تواند نشانه لخته شدن خون باشد

 

علت واریس در بارداری

درمان واریس بارداری در کلینیک واریس دکتر موحدین

واریس در دوران بارداری شایع است و معمولاً برای شما یا کودکتان مضر نیست. مطمئن باشید بعد از زایمان احتمالا از بین خواهند رفت اما اگر احساس ناراحتی یا علائم دیگری دارید، حتما جهت ویزیت به کلینیک واریس مراجعه کنید.
پزشک متخصص واریس می‌تواند به شما در مدیریت علائم خود در زمانی که منتظر به دنیا آمدن فرزندتان هستید کمک کند.
جهت تعیین نوبت ویزیت با شماره زیر تماس بگیرید: ۰۲۱۲۵۹۱۷۸۷۸
تماس 02125917878